top of page

POKROČILÉ TIPY NA ŽIVOTOPIS 

Pokročilé

Klíčová slova a co když nemám na pozici zkušenosti, ale chci ji 

Nechceš číst? Koukni na video 👉

V dnešní době je pro Tebe klíčové se prezentovat kvalitním životopisem, pokud chceš uspět na pracovním trhu. Máme pro Tebe dva užitečné tipy.

Za prvé, snaž se používat ve svém  životopise stejná klíčová slova a fráze, která se objevují v inzerátu na pozici, na kterou se hlásíš. To znamená, že pokud hledají někoho se zkušenostmi v konkrétní oblasti, ujisti se, že uvedeš právě tyto zkušenosti ve svém životopise. Používání těchto klíčových slov zvyšuje pravděpodobnost, že tvůj životopis bude vybrán k dalšímu hodnocení.

Za druhé, pokud se chceš přihlásit na pozici, kde nesplňuješ všechny požadavky, ale cítíš, že na ni máš, ukáž to v životopise. Zvaž své předchozí zkušenosti a přenes je na novou pozici.

Například: pokud hledají spolehlivého kandidáta a ty jsi dříve pracoval/a na pokladně, uveď to v životopise a zdůrazni, že Ti byla dána důvěra manipulovat s penězi a zaměstnavatel se na Tebe mohl spolehnout.

 

Tento přístup ukazuje Tvou ochotu a schopnost přizpůsobit se novému pracovnímu prostředí a úkolům. Nezapomeň, že kvalitní životopis může být klíčovým krokem k úspěšné kariéře.

Barvy a fun věci

Nechceš číst? Koukni na video 👉

Je dobré se umět při hlášení na pracovní pozici odlišit od ostatních uchazečů a to i při vytváření životopisu. Máme pro Tebe 2 neobvyklé hacky, jak toho dosáhnout.

První hack spočívá v používání barev společnosti, kam se hlásíš. Pokud firma má například modrou barvu, zkus použít tutéž barvu a font písma ve svém životopise. Tím si potenciální zaměstnavatel mnohem snáze zapamatuje Tvůj životopis a Ty se tak odlišíš od ostatních uchazečů.

Druhý hack se týká přidání fun prvků do životopisu. Pokud jsi například hrál/a v reklamě nebo jsi byl/a maskotem, neboj se to napsat do životopisu. Tyto prvky zaujmou a opět - náborář si Tě lehce zapamatuje.

Takže neváhej a neboj se tyhle věci do svého CV zahrnout!

Sport v životopisu

Při psaní životopisu si možná říkáš, jestli je vhodné uvádět svoje záliby ve sportu.

 

Víš, že sport o Tobě může dost říct? Například to, jestli jsi týmový hráč nebo raději pracuješ jako sólista. Pokud se člověk věnuje nějakému sportu dlouhou dobu, znamená to, že je loajální a dokáže se držet dlouhodobých cílů. Pokud získává ocenění, znamená to, že je cílevědomý.

Takže jestli chceš ukázat svůj sportovní zápal, neboj se ho v životopise uvést.

Nechceš číst? Koukni na video 👉

Jak rychle získat zkušenosti?

Pohovor je pro vstup na pracovní trh klíčovým momentem. Ale co je na něm nejdůležitější?

 

Určitě ukázat, že máš zkušenosti - čím více zkušeností, tím větší šance na získání zajímavé a dobře placené pozice.

 

Co když ale nemáš ještě žádnou pracovní zkušenost? Nevěš hlavu! Zaměstnavatelé hodně oceňují stáže a dobrovolnickou práci. Pokud nemáš tolik času, zkus to jinak. Existuje mnoho kurzů a školení, které můžeš absolvovat online podle svých časových možností

Takže neplýtvej časem a ukaž aktivitu!

Nechceš číst? Koukni na video 👉

Školní projekt v životopise

Máš problém s tím, co napsat do životopisu? Co zkusit přidat nějaký školní projekt?

 

I když to na první pohled nemusí být příliš relevantní, práce na projektu může říct hodně o Tvých schopnostech.

 

Například: Jak umíš spolupracovat v týmu, jak efektivně dokážeš plánovat a organizovat svůj čas, a jak dokážeš splnit úkol včas. To jsou všechno důležité dovednosti, které ocení každý zaměstnavatel.

A co když jsi nepracoval/a na žádném školním projektu? Nic se neděje! Existuje spousta dalších způsobů, jak si zlepšit svůj životopis. Můžeš absolvovat stáž, dobrovolnickou práci nebo se zúčastnit nějakého kurzu. Tyto zážitky Ti mohou pomoci rozvíjet cenné schopnosti a získávat nové zkušenosti.

Tak na nic nečekej! Přidej si nějaký svůj školní projekt do životopisu a ukaž, jaký máš v sobě potenciál.

Nechceš číst? Koukni na video 👉

Co do CV nepatří?

Vytváření životopisu je důležitou součástí hledání práce a mnoho lidí si s ním neví rady. Víš, co do životopisu radší nedávat?

Začněme tím, že je zásadní si nic nepravdivého nevymýšlet. Vyhni se nicneříkajícímu zobecňování, jako například "komunikace". Místo toho popiš, jak jsi jako člen týmu, musel/a ovládat efektivní komunikaci, rozdělovat úkoly a poskytovat ostatním aktuální informace.

 

Stejně tak neuváděj nespecifické dovednosti, jako například "angličtina", ale doplň bližší a konkrétní informace, jako například "angličtina - B2".

Také se vyhni zájmům, které jsou již dlouho neaktuální. Pokud jsi třeba před 10 lety hrál/a na flétnu, neuváděj to, pokud se té činnosti už nevěnuješ.

Sleduj nás pro další užitečné tipy, jak vytvořit kvalitní životopis.

Nechceš číst? Koukni na video 👉

bottom of page