top of page

QuickJOBS TIPY

Pomáháme Ti se vstupem na pracovní trh pomocí kariérních tipů

ZÁKLADNÍ TIPY NA ŽIVOTOPIS 

Základní

Obsah životopisu

Nechceš číst? Koukni na video 👉

V dnešní době je velmi důležité mít kvalitní životopis, aby si Tě zaměstnavatelé vůbec pozvali na pohovor. Proto jsme pro Tebe připravili super hacks, jak si vylepšit svůj životopis a zaujmout náboráře.

 

Začni tím, že si pozorně přečteš inzerát na pracovní pozici, na kterou se chceš přihlásit. Tento krok Ti pomůže pochopit, jaké jsou požadavky na danou pozici a jaké jsou klíčové dovednosti, které zaměstnavatel očekává.

Dále se podívej na svůj životopis a zvaž, zda odpovídá požadavkům v inzerátu. Pokud ano, máš dobrý výchozí bod, ale pokud ne, nevzdávej to a uprav si svůj životopis tak, aby odpovídal požadavkům zaměstnavatele.

Posledním krokem je se přenést do role náboráře a podívat se na svůj životopis očima zaměstnavatele. Zvaž, zda by sis na základě svého životopisu sám sebe pozval na pohovor. Pokud ano, máš vyhráno a můžeš svůj životopis odeslat. Pokud ne, uprav si ho a vylepši tak, aby byl pro náboráře jasnou volbou.

Prázdné CV = Žádné CV aneb jak to vyřešit

Nechceš číst? Koukni na video 👉

Opravdu nemáš žádné zkušenosti? Pak může být tvorba životopisu velkou výzvou. Máme pro Tebe super tipy!

Dělal jsi nějaké brigády? Pokud ano, přidej je tam! Například roznášení letáků, práce v kavárně, vše se počítá.

Nezapomeň také na své zájmy. Pokud se věnuješ nějakému sportu nebo třeba umění, znamená to, že máš disciplínu a chceš na sobě pracovat. To jsou vlastnosti, které náboráři ocení.

A co školní projekty? Pokud ses zúčastnil nějakého projektu, vedl ho nebo se na něm podílel, znamená to, že máš organizační schopnosti a umíš spolupracovat s týmem. I to jsou důležité dovednosti, které náboráři hledají.

Nezapomeň, že životopis je Tvoje vizitka. A i když se zdá, že nemáš moc co napsat, všechny informace jsou cenné pro náboráře, který si o tobě udělá obrázek. Tak se neboj ukázat, co v Tobě je!

Fotka v životopisu. Ano nebo ne?

Nechceš číst? Koukni na video 👉

Váháš, zda máš do svého životopisu přidat fotografii? Možná Ti připadá, že je to bezvýznamná otázka, ale v různých zemích světa se na toto téma nahlíží velmi odlišně.

V zemích např. jako Rakousko, Francie, Německo, Španělsko, Asie a Jižní Amerika je přidání fotografie běžné a může být dokonce považováno za nutnost.

Na druhé straně, v zemích jako Spojené království, Irsko a Spojené státy se fotka do životopisu často nedává a může to být považováno za nevhodné.

Pokud se ucházíš o práci v kreativní oblasti, může být fotka velkým přínosem, protože může ukázat Tvou osobnost a styl. Pokud se ale ucházíš o práci, kde jsou důležité jen Tvé schopnosti a zkušenosti, může fotka působit spíše zbytečně.

A tak se dostáváme k otázce: Měla by být fotka do životopisu zařazena?

Odpověď je: Záleží to na mnoha faktorech. Pokud se chceš přizpůsobit zvyklostem země, ve které se ucházíš o práci, může být dobré přidat fotku, ale pokud si nejsi jistý, zda by mohla být fotka relevantní pro pozici, na kterou se hlásíš, raději ji vynech.

A co si osobně myslíš Ty? Patří fotka do životopisu nebo ne?

3 TOP způsoby, jak se odlišit v životopisu

Jestli se hlásíš na vysněnou pozici, kde je velká konkurence, je důležité mít vynikající životopis, který Tě odliší od ostatních uchazečů.

Existuje několik způsobů, jak se svým životopisem vyniknout. Zásadní je náboráře zaujmout hned na začátku. Při velkém počtu kandidátů může náborář lehce Tvůj životopis přehlédnout, pokud ho na první pohled vůbec neosloví. Je proto důležité shrnout svoje dovednosti a výsledky již v prvních větách, abys pozornost náboráře získal.

Dalším způsobem, jak se odlišit, je vypíchnout své výsledky více než zodpovědnosti. Místo toho, abys jen vypisoval, co jsi dělal v minulosti, popiš, čeho jsi skutečně dosáhl. Tvé výsledky ukazují, že dokážeš věci dotahovat a to je to, co náboráři hledají.

Posledním způsobem, jak se odlišit, je přizpůsobit svůj životopis práci, na kterou se hlásíš. Je důležité si pečlivě přečíst inzerát a pak vytvořit životopis, který odpovídá požadavkům pracovní pozice. To znamená, že musíš zdůraznit své dovednosti a zkušenosti, které jsou pro pozici relevantní. Tímto způsobem můžeš ukázat, že jsi ten správný kandidát, kterého hledají.

Tyto tři tipy jsou skvělým způsobem, jak se odlišit a vyniknout. Zkus je při psaní životopisu aplikovat a zvýš si svou šanci na přijetí. Tak zlom vaz!

Nechceš číst? Koukni na video 👉

Do životopisu patří i práce, které byste nečekali

Vstupuješ na trh práce a uvažuješ o tom, co všechno dát do svého CV? Máš pocit, že tvoje pracovní zkušenosti z brigád jsou nevýznamné a lidé Tě za ně shazují? Pak určitě čti dál a podívej se na naše videa, která by Tě mohla inspirovat.

Práce v Mekáči

Nechceš číst? Koukni na video 👉

Myslíš si, že práce v fastfoodovém řetězci může být dobrým začátkem pracovní kariéry? A je vhodné uvádět tuto zkušenost v CV?

I když se na první pohled může zdát, že práce v fastfoodu je jednoduchá, pracovníci se musí každý den potýkat s mnoha náročnými situacemi. Musí zvládat komplexní objednávky, přijímat platby a rychle vydávat jídlo mnoha zákazníkům.

Tyto zkušenosti pomáhají rozvíjet organizační a komunikační schopnosti, které se hodí do jakékoliv práce.

Každá práce je důležitá a může nás naučit mnoho užitečných věcí. Není třeba se stydět za to, že začínáme na pozicích, které nejsou hodnocené jako kvalifikované nebo náročné.

Je důležité si uvědomit, že každá zkušenost má svou hodnotu a můžeme se z ní naučit něco užitečného. Proto by nemělo být problémem uvést tuto zkušenost v CV, protože každá zkušenost se počítá!

Hosteska/promotér

Nechceš číst? Koukni na video 👉

Vstup na pracovní trh může být pro studenty stresující, ale jsou práce, které Tě při Tvých začátcích mnoho naučí.

Pracovní pozice jako hosteska/promotér nejsou jen o distribuci letáků. Jde hlavně o příjemné vystupování a efektivní komunikaci s potenciálními zákazníky. Musíš umět zaujmout, zvládat odpovídat na otázky ohledně produktu a být na nohou dlouhé hodiny.

Takže vidíš, že každá zkušenost je užitečná a učíš se důležité vlastnosti, které využiješ při své budoucí kariéře.

Práce v továrně

Nechceš číst? Koukni na video 👉

Možná si myslíš, že práce v továrně je nudná a bezvýznamná, ale realita může být úplně jiná. Některé práce v továrně mohou být náročné a stresující, ale také mohou být plné zodpovědnosti a významné pro společnost.

Když si představíš práci v továrně, pravděpodobně se Ti vybaví obraz lidí sedících u pásu. Práce na pásu může být mnohem náročnější než spousta kancelářských prací. Máš přesně dané množství práce, které musíš během určitého času stihnout, a jsi neustále kontrolován, aby se minimalizovaly chyby. To znamená, že práce na pásu vyžaduje zodpovědnost, rychlost a stresovou odolnost.

Například lepení etiket, kompletování krabic nebo kontrola součástek. Tyto činnosti mohou být nezbytné pro výrobu zboží, které nakonec používáme každý den. Bez lidí, kteří pracují v továrně, bychom neměli věci, které považujeme za samozřejmost.

Proč bys měl do svého životopisu psát práci v továrně? Můžeš s klidným svědomím říct, že to byla náročná práce, plná zodpovědnosti a zvládání stresových situací. To jsou schopnosti, které budou užitečné pro každého zaměstnavatele.

Servírka/číšník

Nechceš číst? Koukni na video 👉

Pokud jsi někdy pracoval/a jako obsluha restaurace, víš, že to není jednoduchá práce. Je třeba být na nohou po celý den, mít příjemné vystupování a pamatovat si celé menu.

Práce obsluhy může být cennou zkušeností, která Ti pomůže rozvíjet se v mnoha oblastech života. Učíš se pracovat v týmu a zodpovídat za svou práci. Získáváš i schopnost pracovat se sebekontrolou a stresem. A to jsou schopnosti, které Ti mohou pomoci v jakékoli kariéře.

Kromě toho, že se učíš pracovat s kasou a nabízet zákazníkům různé alternativy, umíš i udržet úsměv na tváři po celý den. 

Takže si věř a své zkušenosti prezentuj sebevědomě. To Ti může pomoci dosáhnout svých cílů a uspět v jakékoli oblasti.

Uklízečka

Nechceš číst? Koukni na video 👉

Je vhodné dávat práci uklízečky do životopisu? Je to práce, která není vždy viděna jako prestižní a může na ni být nahlíženo s pohrdáním.

Tato práce Ti ale může pomoci rozvíjet určité dovednosti. Důležitá je důslednost, dokončení úklidu včas a profesionalita. Také získáváš cit pro detail.

Je důležité si uvědomit, že není potřeba se za takovou práci stydět. Každý někde začínal a práce, kterou jsme dělali v minulosti, nám může pomoci k dosažení našich cílů v budoucnu. Proto se neboj dávat do životopisu tyto zkušenosti a ukázat tak svou pracovní morálku a nasazení.

Mladí tanečníci

Hledáš práci?

Stáhni si aplikaci a nech si posílat nabídky.

bottom of page